امروز : یکشنبه 31 فروردین 1393 | 19 جمادي‌الثاني 1435 | 2014 Apr 20
شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی آتی
گرجستان - Georgia
نقشه گرجستان

گرجستان - Georgia
پرچم :
گرجستان - Georgia
پایتخت :
تفلیس
GMT :
+4
زمان :
Saturday 19 Apr 2014 11:56 pm
واحد پول :
-
پیش شماره :
00995
اطلاعات بیشتر
گرجستان

گرجستان کشوری در قفقاز که پایتخت آن شهر تفلیس استکه در منطقه اوراسیا قرار دارد که مرز میان اروپا و آسیا است. گرجستان در میانه و غرب قفقاز جنوبی واقع شده که از شمال با فدراسیون روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان، از جنوب با ارمنستان، و از جنوب غربی با ترکیه هم مرز است و در غرب هم با دریای سیاه همسایه است.
گرجستان کشوری کوهستانی و پرباران می‌باشد که پهناوری آن ۶۹٬۷۰۰ کیلومتر مربع (۱۲۱ام) است و جمعیت آن ۶/۴ میلیون تن (آمار ۱۳۸۷) می‌باشد. بیشتر مردم گرجستان مسیحی هستند و ۸۴ درصد آنان از نژاد گرجی هستند که به زبان گرجی سخن می‌گویند، این زبان خط ویژه خود را دارد.
گرجستان تاریخ و فرهنگ بزرگ و کهنی دارد و از نخستین کشورهایی است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور برگزید و بیشتر مردم گرجستان مسیحی هستند و ۸۴ درصد آنان از نژاد گرجی هستند که به زبان گرجی سخن می‌گویند . تاریخ و فرهنگ گرجستان با ایران مشترکات و تشابه بسیارزیادی دارد چراکه این کشور مدتها جزئی از ایران بوده است. در دوره صفویه، مادر بیشتر شاهان، گرجی بودند و گرجی‌ها در بسیاری از مناصب کشوری و لشکری حضور داشتند. در سال ۱۱۹۲ هجری خورشیدی طبق پیمان‌نامه گلستان، گرجستان رسما از ایران جدا شد و به خاک روسیه تزاری پیوست. گرجستان در دی ۱۳۷۰ از شوروی اسقلال یافت.
نام بین‌المللی کشور گرجستان، جرجیا می‌باشد که در بیشتر جهان به این نام شناخته و خوانده می‌شود. این کشور دارای دو جمهوری خودمختار آبخازیا و اوستیای جنوبی است که در شمال کشور و در همسایگی روسیه هستند و اکنون این دو منطقه با پشتیبانی روسیه اعلام استقلال کرده‌اند.حکومت گرجستان، جمهوری دموکراتیک و سکولار است. رئیس جمهور کنونی کشور میخائیل ساکاشویلی است که رابطه نزدیکی با غرب دارد و خواهان عضویت گرجستان در ناتو و اتحادیه اروپا می‌باشد. و با روسیه برسر دو جمهوری خودمختار آبخازیا و اوستیای جنوبی - به ویژه پس از جنگ سال ۱۳۸۷ - اختلافات فراوانی دارد.

تاريخ گرجستان
پادشاه‌های گرجی در دوره‌های باستانی، یعنی ایبریا در شرق کشور و اگریسی در غرب، از نخستین کشورهایی بودند که به ترتیب در ۳۱۷ و ۵۲۳ پس از میلاد، دین مسیحیت را دین رسمی خود ساختند. پادشاهی ایبریا دیری نپایید و بزودی بخشی از شاهنشاهی ایران گشت. اگریسی صحنه رقابت ایران و بیزانس گشته و گرجستان غربی دست به دست می گشت.
شرق گرجستان پس از اسلام در دوره‌های صفویه و افشاریه نیز جزئی از ایران بوده است. در دوره زندیه به دلیل از میان رفتن مرکزیت سیاسی ایران، هراکلیوس حاکم گرجستان ابتدا اعلام استقلال کرد و پس از چندی خود را زیر پوشش روسیه تزاری قرار داد. آقا محمدخان قاجار پس از به قدرت رسیدن به قفقاز لشکر کشید و تفلیس را تسخیر کرد. پس از فتح شهر 15 هزار تن از مردم بیگناه را کشت و خانه‌ها و کلیساها را نیز خراب کرد و دهها هزار گرجی را به اسارت گرفت. این رخداد سبب تنفر شدید مردم گرجستان از ایران شد و یکی از زمینه‌های معنوی جدایی گرجستان از ایران گشت. در زمان فتحعلی شاه قاجار و پس از شکستهای پیاپی سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از روسیه تزاری و در پی پیمان نامه گلستان، گرجستان رسما از ایران جدا شد و ضمیمهٔ خاک روسیه شد. در دی ۱۳۷۰ گرجستان از شوروی استقلال یافت.

جغرافیا گرجستان
طبیعت گرجستان گوناگون است این جمهوری با نواحی ناهموار مشخص می‌شود و دو سوم آن کوهستانی است؛ بلندترین قله این کشور با بلندی ۵۰۶۹ متر بر فراز کوه شخارا قرار دارد. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب جنب مداری است، در حالی که در گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است. منابع طبیعی جمهوری شامل زغال سنگ، نفت، منگنز، فلزات غیرآهنی و معادن غیرفلزی است. از آب رودخانه‌های گرجستان در تولید برق و آبیاری زمین های کشاورزی نیز استفاده می‌شود . ستون فقرات كوه های قفقاز را مرز شمالی گرجستان تشكيل می دهد . رشته كوه كم ارتفاع تری ، قفقاز كوچك ، در جنوب گرجستان جای دارد . مركز گرجستان را زمينهای كم ارتفاع تشكيل می دهد .

آب و هوا ی گرجستان
آب و هوای گرجستان با در نظر گرفتن منطقه کوچک ملی، بی نهایت متنوع است. دو ناحیه اصلی اقلیمی وجود دارند که بخشهای غربی و شرقی کشور را از یکدیگر جدا می سازند. رشته کوه بزرگ قفقاز ، نقش مهمی را در تعدیل آب و هوای گرجستان ایفا نموده و مانع نفوذ توده های هوایی سردتر شمال به این سرزمین می شود. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب است، در حالی که در گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است.

اقتصاد گرجستان
گرجستان ، به رغم كمبود زمين قابل كشت ، بخش كشاورزی متنوعی دارد و محصولات آن شامل چای ، مركبات ، تنباكو ، غلات ، تاك ، دام و سبزی است . منابع طبيعی شامل زغال سنگ ، منگنز و نيروی فراوان هيدروالكتريك است . ماشين سازی ، فرآوری غذايی و مواد شيميايی از جمله صنايع مهم است . بخش خصوصی احتمالا پيشرفته ترين نوع خود در ميان جمهوريهای سابق شوروی است ، ولي اقتصاد را جنگ داخلی تخريب كرده است.

جاذبه ها و اماکن دیدنی گرجستان
كليسا هاي شهر مسختا- آنانوري -درياچه لاكپشت ها با تله كابين -مجسمه مادر گرجستان-نارين قلعه –مسجد دو محراب – حمام شاه عباس - مراكز خريد سوغاتي-بلوار باتومي شهر - گوري زادگاه و موزه استالين از دیدنیهای گرجستان می باشد.

تعداد بازدید : 12,694

« قیمتی که در هنگام سفارش مشتری در پیش‌ فاکتور منظور گرديده است، معتبر می باشد »
 |مالزی|مالزی سنگاپور|تایلند|دبي|تركيه|کیش|هند|چین|آفریقای جنوبی|استرالیا|اندونزی|کشتی تفریحی کروز|اروپا|سریلانکا|برزیل|مالدیو|درباره ما|تماس با ما|

شعب آژانس آتي
رديفشعبهآدرسکد شهرتلفنفكس
1آتی مرکزیمشهد، احمد آباد، نبش ابوذر غفاری 8، پلاک 5805118431919-88088402552
2آتي دانشگاه فردوسيمشهد، بلوار وكيل آباد، پرديس دانشگاه فردوسي051188325008833003
5پرستو سير تهرانتهران، خيابان شريعتي، ابتداي سميه، پلاك 20217753554477533154

رزرواسیون آنلاین پروازهای چارتر داخلی و خارجی

English Version of
Ati Tour & Travel Agency Website

تمامی حقوق مادی و معنوی اين سايت برای شركت خدمات مسافرت هوايی، جهانگردی و زيارتی آتی توس يگانه محفوظ می باشد

طراحی ، اجرا و پشتیبانی توسط تاپ تراول، تمامی حقوق نشر و تقلید برای TopTravel.ir محفوظ میباشد.